Чи враховується навчання в стаж

Чи зараховується навчання у ВНЗ як загальний трудовий стаж?

Я навчалась у педагогічному університеті з 1994 року по 1999 рік. Чи зараховуються роки навчання у загальний трудовий стаж?

Відповідь юридичного консультанта:

З 1 січня 2004 року набув чинності Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі — Закон № 1058), згідно з яким до страхового стажу зараховуються лише той період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Перелік осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, визначено статтею 11 Закону № 1058. Цим переліком не передбачено такої категорії осіб, як студенти. Особи, які навчаються у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, училищах після 1 січня 2004 року можуть скористатися своїм правом на добровільну участь у сплаті страхових внесків до Пенсійного фонду України у порядку, передбаченому статтею 12 Закону № 1058.

Разом з тим у пункті 4 статті 24 Закону № 1058 зазначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набуття чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Види трудової діяльності, що зараховувалися до стажу роботи, який давав право на трудову пенсію у період до 1 січня 2004 року, визначено статтею 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (далі — Закон № 1788). Згідно із пунктом «д» зазначеної статті до стажу роботи зараховується навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах з підготовки кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.

Підсумовуючи вищевикладене термін вашого навчання зараховується до страхового стажу.

Чи враховується навчання в стаж

Чи зараховується навчання в університеті до загального трудового стажу, якщо навчання проходило до 2004р.?

Так, зараховується. Згідно з частиною четвертою статті 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених раніше чинним законодавством.

Другие публикации:  Пенсия чернобыльцев россии

До 1 січня 2004 року відповідно до статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII період навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах з підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі й клінічній ординатурі враховувався до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію (загального трудового стажу).

До стажу зараховуються лише періоди навчання за денною формою, що може підтверджуватися як відповідними записами в трудовій книжці, так і дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.

Зарахування часу навчання до спеціального та страхового стажу

Жінка працює фельдшером на станції швидкої допомоги протягом 23 років. Чи зараховується час навчання у медичному училищі (3,5 роки) до спеціального стажу, що дає право на пенсію за вислугу років, та до страхового стажу?

Статтею 56 Закону про пенсійне страхування передбачено, що час навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах з підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі й клінічній ординатурі зараховується до страхового стажу, якщо навчання відбувалося до 01.01.2004 р. Для зарахування цього періоду до страхового стажу надається документ про період навчання (диплом, атестат, довідка тощо).

Час навчання після 01.01.2004 р. не зараховується до страхового стажу, оскільки після цієї дати страховий стаж — період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

До осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, визначених у статтях 11 та 14 Закону про пенсійне страхування, не належать студенти (слухачі), а отже, вони не є застрахованими особами, тому цей період навчання не зараховується до страхового стажу.

Зарахування часу навчання до спеціального стажу, який дає право на пенсію за вислугу років, як до 01.01.2004 р., так і після цієї дати, законодавством не передбачено.

Чи враховується навчання в стаж

Згідно зі статтею 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон), який набув чинності 01.01.2004, страховий стаж — період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Статтею 11 Закону визначений перелік осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню.

Особи, що навчаються у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі цим переліком не передбачені.

Другие публикации:  Исковое заявление в прокуратуру о невыплате расчета при увольнении

Водночас Законом передбачена можливість добровільної участі у пенсійному страхуванні (стаття 12 Закону). Особи, які досягли 16-річного віку та не належать до кола осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до статті 11 цього Закону, у тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють на території України, громадяни України, які постійно проживають або працюють за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, мають право на добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.

Таким чином, навчання після 01.01.2004 може бути зараховане до страхового стажу за умови сплати страхових внесків на умовах добровільної участі у пенсійному страхуванні.

Періоди трудової діяльності, у тому числі навчання, що враховувалися до стажу до набрання чинності цим Законом (до 01.01.2004) зараховуються на умовах, визначених законодавством, що діяло раніше.

Так, згідно з пунктом «д» статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи також зараховується навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.

Питання зарахування навчання у вишах до страхового пенсійного стажу залишається відкритим — Рева

У новій пенсійній реформі, тим, хто закінчив виш до 2004 року навчання зараховується в повному обсязі до страхового стажу. Після цього періоду зарахування терміну навчання до страхового стажу не передбачено.

Питання зарахування навчання у вищих навчальних закладах до страхового стажу не передбачено законом про пенсійну реформу, ухваленим Верховною Радою 3 жовтня, та який набув чинності 11 жовтня, й залишається відкритим, повідомив журналістам міністр соціальної політики Андрій Рева.

Читайте також Кабмін затвердив план щодо впровадження накопичувальної пенсійної системи «До 2004 року навчання у вищих навчальних закладах зараховується в повному обсязі до страхового стажу. Ми хотіли зарахувати з 2004 року, але виникло питання про кількість таких людей, про те, чи потрібно всім студентам, які навчаються на державному замовленні й контрактникам, чи лише на держзамовленні. Не вирішено питання, хто повинен компенсувати цей період, щоб він враховувався, тому це питання поки залишається відкритим», — сказав міністр.

Він додав, що це питання не було вирішено під час дискусій у міністерстві.

Як повідомляв УНІАН, закон про пенсійну реформу, який в Україні набув чинності 11 жовтня, не передбачає підвищення пенсійного віку, але впроваджує вимоги до страхового стажу. Так, для виходу на пенсію в 60 років потрібно буде мати 25 років страхового стажу. При стажі від 15 до 25 років на пенсію можна буде вийти в 63 роки, при стажі менше 15 років — у 65 років. Водночас, люди, у яких немає страхового стажу, зможуть претендувати на соціальну допомогу при досягненні 63 років. Розмір допомоги визначатиметься, виходячи з рівня доходів сім’ї пенсіонера.

Другие публикации:  Документы необходимые для получения страховой выплаты по осаго

Усі нормативи мінімального страхового стажу збільшуватимуться на рік кожні 12 місяців до 2028 року. Таким чином, з 2028 року для виходу на пенсію в 60 років потрібно буде мати 35 років страхового стажу.

Вопрос к «НМ»: годы учёбы входят в стаж?

«Наше місто» відповідає на актуальні питання дніпрян.

«Чи зарахують мені у трудовий стаж п’ять років навчання в університеті?»

На вопрос отвечает координатор заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області Наталія Корнійчук:

– Відповідно до пункту 4 статті 24 Закону Укра­їни «Про загальнообов’язкове державне пенсій­не страхування» періоди трудової діяльності та інші періоди, що зараховуються до стажу робо­ти для призначення пенсії до набрання чинності цим законом (до 01.01.2004), зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, пе­редбачених законодавством, що діяло раніше.

Відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Відповідно до статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зара­ховується навчання у вищих і середніх спеціаль­них навчальних закладах, в училищах і на кур­сах з підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.

Враховуючи зазначене, до 01.01.2004 року навчання у вищих і середніх спеціальних на­вчальних закладах враховується до стажу робо­ти для призначення пенсії, а після 01.01.2004 року за умови сплати страхових внесків.

Leave a Reply

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *